EAFS ja Gedeon Richter andsid välja 1000 eurose stipendiumi

Eesti Akadeemiline Farmaatsia Selts (EAFS) ja Ungari ravimifirma Gedeon Richter andsid välja järjekorras teise stipendiumi suurusega 1000 eurot. Stipendiumi sai Tartu Ülikooli proviisoriõppe 5. kursuse tudeng Annela Toom uurimistöö “Haavaraviks sobivate klooramfenikooli sisaldavate nanofiibrite stabiilsusuuring” eest.

Ain Raal, Tartu Ülikooli Arstiteaduskonna Farmaatsia instituudi juhataja: “Gedeon Richteri stipendiumit parimale proviisoriõppe uurimistöö autorile farmatseutilise tehnoloogia valdkonnas antakse välja juba teist aastat. See edasiviiv traditsioon on nüüd juurdumas ja ilmselgelt inspireerib meie tudengeid – võrreldes eelmisel aastal esitatud ühe tööga laekus tänavu konkursile koguni neli nõuetekohast ning suhteliselt võrdselt tugeva tasemega uurimistööd. On selgelt näha, et stipendium tugevdab antud valdkonnas tehtavate uurimistööde taset. Annela Toomi poolt tehtu ja esitatu eristub teistest nii sisu teadusliku aktuaalsuse kui ka tehtud töö hulga ja kvaliteedi, hea vormistuse ning eduka kaitsmise poolest.”

Annela Toom, Tartu Ülikooli proviisoriõppe 5. kursuse tudeng, stipendiaat: “Elektrospinnimise tehnoloogia abil saab unikaalsete omadustega, nagu suure eripinna, poorsuse ja nanomeetrilisse skaalasse ulatuva diameetriga nanofiibreid, mida saab ära kasutada näiteks haavaravis plaastrite asemel. Nanofiibritesse saab inkorporeerida erinevaid raviaineid ning sealjuures on eelistatud toimeaine amorfse vormi teke. Amorfne vorm on aga enamasti termodünaamiliselt ebastabiilne, moodustades aja jooksul stabiilsema kristallilise vormi, mille füsikokeemilised omadused erinevad amorfse vormi omadest.
Minu uurimistöö eesmärk oli teha kindlaks antimikroobse aine, klooramfenikooli füüsikaline ning keemiline stabiilsus haavaraviks sobivates elektrospinnitud nanofiibrites nii säilitamisel kui ka pärast UV-kiirgusega töötlemist eesmärgiga parandada nanofiibrite mehaanilisi omadusi. Saadud tulemused tõestasid, et nanofiibrite morfoloogia ei muutunud ning klooramfenikool ei rekristalliseerunud vähemalt üheksa kuu jooksul ega pärast 60-minutilist töötlemist UV-kiirgusega. Küll aga toimus klooramfenikooli fotolagunemine vastavalt UV-kiirguse ekspositsiooniajale. Saadud tulemused toetasid klooramfenikooli sisaldavate nanofiibrite kasutamise perspektiivi haavaravis, kuid palju on vaja veel edasi uurida.”
“On mitu valikut, kuhu pärast lõpetamist suunduda. Võimalik on end teostada nii apteegis, ravimfirmades, -tööstuses, teaduses kui ka paljudel muudel aladel. Kuna kõik alad pakuvad erinevaid võimalusi sihtide seadmiseks ning saavutamiseks, on minu tulevikuvisioon veel teostamisel. Saadud stipendiumi kavatsen investeerida enesetäiendamisele. Plaanis on osaleda konverentsidel kas Eestis või välismaal. Samuti on vaja uut arvutit,” lisab Annela Toom.
Uurimistöö juhendaja oli Urve Paaver (PhD, farmaatsia), Tartu Ülikooli Arstiteaduskonna Farmaatsia Instituudi farmatseutilise tehnoloogia vanemassistent.

István Bán, Gedeon Rihteri Eesti filiaali juht ja Ungari aukonsul Lõuna-Eestis: “On toimunud edasiminek nii kvaliteedis kui ka kvantiteedis. Töö on sisult ja vormistuselt tasemel ja vastab statuudile ja ravimtootja ootustele. Ei ole välistatud, et lähitulevikus saab sellest väikesest uuringust ühe suurema projekti osa. Gedeon Richteri Eesti filiaal on väga rahul saavutatuga ja soovib jätkata stipendiumi välja andmist ja seeläbi panustamist Eesti proviisoriõppesse ning farmaatsia arengusse. Lähiajal kulutame välja 2016. aasta stipendiumi.”

Stipendiumi saavad taotleda Tartu Ülikooli proviisoriõppe üliõpilased, kes on teostanud oma uurimistöö farmatseutilise tehnoloogia valdkonnas või sellega lähedalt seotud valdkonnas ja kaitsnud uurimistöö positiivsele hindele. Stipendiumi saamisel on määravaks uurimistöö valdkondlik sobivus, valitud uurimisteema olulisus farmatseutilises tehnoloogias, töö kvaliteet ja originaalsus ning üliõpilase panus töö valmimisel. Stipendiumi eraldamise aluseks on avaliku konkursi korras esitatud uurimistöö.
Stipendiumi suurus fikseeritakse igal aastal 15. veebruariks. Õppeaasta jooksul antakse välja üks stipendium, nõutaval tasemel tööde puudumisel võib stipendiumi jätta välja andmata. Stipendiumi taotlust menetleb neljaliikmeline komisjon, kuhu kuuluvad kaks EAFS esindajat, farmaatsia instituudi juhataja ja ravimitootja esindaja.

Lisainfot stipendiumite kohta leiad “Toetused” lehelt.