EAFS ja Gedeon Richter kuulutasid välja kolmanda 1000 eurose stipendiumi

Eesti Akadeemiline Farmaatsia Selts (EAFS) ja Gedeon Richter Eesti kuulutasid välja 2016. aasta stipendiumi Tartu Ülikoolis farmatseutilise tehnoloogia alal kaitstud parima uurimistöö teostanud üliõpilasele. 1000 eurone stipendium on järjekorras kolmas ja makstakse välja professor Peep Veski nimelisest stipendiumifondist.

Ain Raal, Tartu Ülikooli Meditsiiniteaduste valdkonna Farmaatsia instituudi juhataja, dotsent: “Stipendium sai alguse kahe mehe, farmaatsia instituudi eelmise, lahkunud juhi professor Peep Veski ja Gedeon Richteri Eesti filiaali juhi István Báni sõprusest. Tänaseks on EAFS loonud Peep Veski nimelise stipendiumifondi eesmärgiga välja anda farmaatsia või sellega lähedalt seotud erialade stipendiume.”

István Bán, Gedeon Rihteri Eesti filiaali juht: “Ungari farmaatsiafirma, mis on muutunud ülemaailmseks, tahab edendada proviisoriõpet Eestis. Ühendame oma stipendiumi esimesena fondiga ja soovime sellega jäädvustada professor Peep Veski seotust Ungariga, jätkates koostööd EAFS ja farmaatsiainstituudiga.”

Tiia Veski, kadunud professor Peep Veski abikaasa: “Väga soe tunne on, et Peep Veski nimi kestab instituudis edasi ja on leitud ilus tee tema elutöö tunnustamiseks. See on hästi tähenduslik, et esimene stipendiumiga ühineja on Ungari ravimifirma esindus. Kõik see, mis Peep saavutas, sai alguse Ungarist, kus ta oli üliõpilane Semmelweisi Ülikoolis ja kaitses kandidaaditöö Ungari Teaduste Akadeemias.”

Karin Kogermann, EAFS esimees: “Me soovime motiveerida üliõpilasi tegema teadustöid farmatseutilise tehnoloogia valdkonnas. Kui üliõpilasel on uurimistöö kaitstud, siis saab ta asuda stipendiumi taotlema. Määrav on valdkondlik sobivus ja kõrgetasemeline töö, samuti uurib komisjon üliõpilase panust töösse.”

Professor Peep Veski nimeline stipendiumifond loodi eesmärgiga välja anda farmaatsia või sellega lähedalt seotud erialade stipendiume, ühendades selleks juba olemasolevaid või veel loodavaid stipendiumifonde, mis edendavad farmaatsiaharidust, -teadust ja ?praktikat. Stipendiumid on mõeldud nii üliõpilastele kui ka teadlastele ja õppejõududele. Fondiga võivad ühineda kõik teised farmaatsia või sellega lähedalt seotud erialade stipendiumifondid. Iga stipendiumi võimalike saajate ringi, taotlemise ja määramise põhimõtted ning muud olulised tingimused on kirjeldatud konkreetse stipendiumi statuudis.

Professor Peep Veski (10.01.1950 – 01.10.2014) oli Tartu ülikooli farmaatsia instituudi ravimite tehnoloogia õppejõud ja teadlane, aastast 1998 ravimite tehnoloogia ja biofarmaatsia korraline professor ja farmaatsia instituudi juhataja. Lisaks täitis ta aastatel 1998-2002 Tartu Ülikooli arstiteaduskonna õppeprodekaani kohustusi. Ta oli üks EAFS asutajatest ja selle kauaaegne esimees. Peep Veskil oli väljapaistev osa Eesti farmaatsia esindamisel väljaspool Eestit ning tema panus Eesti farmaatsiaõppe ja -teaduse arengule on olnud teedrajav.

Stipendiumi saavad taotleda Tartu Ülikooli proviisoriõppe üliõpilased, kes on teostanud oma uurimistöö farmatseutilise tehnoloogia valdkonnas või sellega lähedalt seotud valdkonnas ja kaitsnud uurimistöö positiivsele hindele. Stipendiumi saamisel on määravaks uurimistöö valdkondlik sobivus, valitud uurimisteema olulisus farmatseutilises tehnoloogias, töö kvaliteet ja originaalsus ning üliõpilase panus töö valmimisel.

Stipendiumi eraldamise aluseks on avaliku konkursi korras esitatud uurimistöö.

2016. õppeaastal antakse välja üks stipendium suurusega 1000 eurot. Nõutaval tasemel tööde puudumisel võib stipendiumi jätta välja andmata.

Stipendiumi taotlust menetleb neljaliikmeline komisjon, kuhu kuuluvad kaks EAFS esindajat, farmaatsia instituudi juhataja ja ravimitootja esindaja. 2014. aasta stipendiaat oli Maarja Vokk ja 2015. aasta stipendiaat Annela Toom.