EAFSi tudengitest liikmed, said Üliõpilaste inseneri valdkonna 100 000 euro suuruse toetuse, projektile “Kliiniliseks uuringuks sobiliku elektrospinnitud haavakatte valmistamise tehnoloogiasiire laborist kliinikumi“
EAFSi tudengitest liikmed, said Üliõpilaste inseneri valdkonna 100 000 euro suuruse toetuse, projektile “Kliiniliseks uuringuks sobiliku elektrospinnitud haavakatte valmistamise tehnoloogiasiire laborist kliinikumi“.
Tudengitiimi eesmärgiks on teostada tehnoloogiasiire laborist kliinikumi, mis võimaldab teadustöö jõudmist rakendusse. Täpsemalt soovitakse haiglaapteeki sisse seada ravimite valmistamise uudne tehnoloogia – haavakatete elektrospinnimine. See lubab Tartu Ülikooli laborites tehtavat teadustööd ühendada kliinikumis personaalse ravimi võimaldamisega patsientidele. Antud projekti tulemusel oleks võimalik uurida arendatud uudset haavaravi edasi kliinilistes uuringutes TÜ kliinikumis, mis võimaldaks täiendada teadustöö tulemusi nii TÜ farmaatsia instituudi kui ka TÜ tehnoloogiainstituudi doktorantidel ja üliõpilastel. See loob võimalusi järgnevate doktoritöö projektide loomiseks ja uudsete teadusarenduste edasiseks testimiseks, lisaks patenteeritud ravi ja ravimite testimiseks ning TÜ personaalravi pakkuvate iduettevõtete loomiseks ja tegutsemiseks. Lisaks on võimalik eduka tehnoloogiasiirde korral sarnaselt korraldada uudsete haavakatete valmistamist ka teistes suuremates Eesti haiglates. Seda nii kliiniliste uuringute läbiviimiseks sobilike ravimite valmistamiseks ja kaugema eesmärgina ka patsientide ravimiseks.
Projekti eesmärgiks on TÜ kliinikumi apteegis viia läbi põhjalik masinasüsteemi loomine, ülesseadmine, optimeerimine, kirjeldamine ning riistvara arendamine. Teha seda seadusandluses lubatud viisil ja vastavatele eeskirjadele toetudes, et sealseid valmistatud haavakatteid oleks võimalik kasutada TÜ kliinikumis läbiviidavates kliinilistes uuringutes ja hiljem personaliseeritud ravis patsientidel.
Projekti oodatavaks tulemiks on kvaliteedile vastava elektrospinnimise meetodi üles seadmine TÜ kliinikumi apteegis. Projekti tulemusena on üles seatud riistvara ja optimeeritud formulatsioone uudsete haavakatete valmistamiseks. Lisaks on valitud sobilikud meetodid tootmise eelseks ja järgseks materjalide käitlemiseks, väljatöötatud tootmisjärgne kvaliteedikontrolli meetod, taotletud kliiniliste uuringute läbiviimiseks Eetikakomitee kooskõlastus ja valmistatud haavakatted, mis sobivad edasiseks uurimiseks kliinilistes uuringutes.
Lisaks MTÜ Eesti Akadeemiline Farmaatsia Seltsile on projekti kaasatud ja koostööpartnerina TÜ-ettevõte EsaDres OÜ. Partnerina kaasrahastavad ja osalevad projektis TÜ Farmaatsia instituut, TÜ Kliinikum ja kliinikumi haiglaapteek ja ühendlabor.
Projekti rahastatakse riigieelarvest teadus- ja arendustegevuse rahastamise vahenditest.
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium koostöös EAS ja Kredexi ühendasutusega toetasid kümne tudengite inseneeriavaldkonna arendusprojekte kogumahus 960 000 euroga.